"Sdružení válečných veteránů ČR"

  IČ: 45251801

0 hodnocení
Prejsť na hodnotenie
Aktualizované: 04.12.2019 14:01

Základné informácie

Prvními novodobými válečnými veteráni jsou vojáci Československé armády, kteří byli parlamentem ČR v prosinci roku 1990 vysláni do ozbrojeného konfliktu v oblasti Perského zálivu. Konflikt se rozhořel v důsledku agrese iránského prezidenta Saddama Husajna, který obsadil Kuvajt. Pro podporu Aliance byl vyslán Samostatný Československý protichemický prapor - téměř 200 vojáků. Bylo to poprvé od druhé světové války, kdy vyjeli českoslovenští vojáci do ozbrojeného konfliktu.

V roce 1992 se zapojili českoslovenští (později čeští) vojáci také do zmírňování následků občanské války na území bývalé Jugoslávie. V řadách mezinárodních sil OSN stabilizovali výbušnou situaci a vytvářeli podmínky pro mírové urovnání konfliktu, které vyústilo v zorganizování poválečných demokratických voleb.

V dalších letech se vojáci Armády ČR zapojili do misí NATO na území Bosny a Hercegoviny a Kosova. Důstojníci specialisté byli také vysíláni na pozice členů štábů nebo pozice vojenských pozorovatelů mezinárodních misí a v ozbrojených konfliktech na území bývalého Sovětského svazu a mnoha zemích Afriky. 

V současnosti vojáci AČR jsou zapojeni do koaličních sil, které operují na území Afganistánu, Iráku, Mali atd.

O SDRUŽENÍ VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ ČESKÉ REPUBLIKY

SVV ČR bylo založeno v roce 1992 vojáky v činné službě a záloze, účastníky válečné operace v Perském zálivu. SVV je nezávislou nevládní organizací a na svoji činnost nepobírá žádné dotace ze státního rozpočtu. Dle zákona 89/2012 je SVV ČR registrováno jako spolek.

K dnešnímu dni má SVV ČR 1600 členů – vojáků, kteří se zúčastnili mezinárodní operace v zahraničí. Jsou organizováni v krajských organizacích.

Hlavním úkolem SVV je řešení sociálních, zdravotních a pracovních problémů a pomoc při vytváření celospolečenského systému,který bude schopen řešit problémy válečných veteránů.

Vedení SVV spolupracovalo s Ministerstvem obrany při tvorbě nového zákona o válečných veteránech. V roce 2002 byl přijat zákon č. 170, který vyslyšel žádosti SVV o definování pojmu „válečný veterán“ a morálně ocenil velmi jednoduchým způsobem vojáky, kteří bojovali za svobodu a demokracii.  

Kontakty

Mobil
724337095
E-mail
WWW

Sídlo

PO Box 8  
Karlštejnská  259
252 28 Černošice
Praha-západ
Středočeský kraj
Česká republika

GPS: 49,95881°, 14,32036°

Usporiadané udalosti

Táto organizácia usporadúva žiadne udalosti.

Posledné komentáre

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
Detaily